"Tulipany to najładniejsze prawie kwiaty, wszędzie się nadajo"

 







Zrodziły się z łez i krwi dziewczyny, która daremnie szukała na pustyni swego zaginionego ukochanego. Tak przynajmniej głosi perska legenda. Tulipany były ulubionym kwiatem poetów perskich, a zakochani w ich urodzie Turcy uznali je za symbol raju na ziemi. I to oni w połowie XVI wieku sprawdzili je do Europy. Tureckie źródła z XVIII wieku wymieniają ponad tysiąc trzysta odmian tulipanów. Obecnie jest ich aż około piętnastu tysięcy.

Chrześcijaństwo uczyniło z tulipana symbol kielicha Chrystusa, a z racji delikatności kwiatu symbol przemijania ziemskiego czasu. 

Nazwa tulipan (łac. tulipa) wywodzi się od tureckiego słowa "tulbend" oznaczającego turban. Kształt kwiatu kojarzył się z tym nakryciem głowy.

Tulipany nie należą do roślin jadalnych, pełnią wyłącznie funkcje ozdobne, chętnie łączone w bukietach i stosowane jako przybranie ołtarzy.


Jeśli chodzi o działanie magiczne tulipana, to zdania są podzielone.

W Bawarii wierzono, że kwiat postawiony w sypialni sprowadzi śmierć na śpiących. Inna wieść głosi, że tulipany sprowadzają do domu dobrobyt, zakładamy więc, że ulokowanie doniczki w jakimkolwiek pomieszczeniu poza sypialnią pozwoli domownikom długo cieszyć się przyniesionym przez kwiaty dostatkiem.

Zaleca się także zwierzanie ze swoich trosk i smutków tulipanom, gdyż są one wdzięcznymi i - co istotne - dyskretnymi powiernikami.


"Tulipany to najładniejsze prawie kwiaty, wszędzie się nadajo" twierdzą ludowe przekazy z Lubelszczyzny. W pieśniach ludowych znaczenie tulipana jest dość frywolne, oznacza bowiem... sedno męskości.


Mom sobie chłopaka jak dwa tulipany,

ale on we wszystkich pannach zakochany. 


- ubolewała dziewczyna, a chłopiec - przypuszczamy, że inny - wyśpiewywał:


Dziewcyno, gdzie miyskos? Jo cie odprowadze,

pod twymi oknami białą róze wsadze.

Białą róze wsadze, tulipan z kwiotkami,

by się rozwijała miłość między nami.


W sferach mieszczańskich tulipany należaly do kwiatów, które wypadało ofiarować mężatce:


Różyczka panience, tulipan mężatce,

zwykły bratek wdowulince, a pokrzywę babce.


My zaś pozostajemy z nadzieją, że nikt nie ofiaruje nam bukietu tulipanów, gdyż "Rozmowa kwiatami" z roku 1860 zdradza znaczenie tego kwiatu: "Twoja piękność nie robi wrażenia"!


Komentarze

  1. {Ela}
    A mnie sie przypomniał stary przebój z tym refrenem:

    A on tylko tuli, tuli ... tuli tulipany miał
    Razem z sercem tuli, tuli ... tuli tulipany dał
    Na znak że jest zakochany, dał czerwone tulipany
    W końcu opadł tuli, tuli ... tuli tulipanów kwiat
    Przez te tuli, tuli ... tuli tulipany wpadł
    Bo dziewczyna całe dnie, do innego tuli, tuli, tuli ... tuli się!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, coś mi też kołacze po głowie. Ku memu zdziwieniu, tulipany nie cieszyły się powodzeniem w polskiej poezji.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty